بوشن جوشی

بوشن جوشی

بوشن جوشی چیست؟

بوشن جوشی از جمله اتصالات در لوله کشی (Fittings) است که دارای اهمیت بسیاری هستند که در اتصالات قطعه استوانه ای شکل که با جنس های فلزی (گالوانیزه و برنجی) و پلاستیکی (پی وی سی) در بازار مصرف یافت می شود. این نوع محصول در واقع نوعی حلقه واصل بین دو لوله است که دو لوله را به هم متصل می کند. همچنین این قطعه استوانه ای به دو شکل رزوه ای یا دنده ای و جوشی تولید می شود و امکان اتصال به خطوط لوله را دارد.

در ادامه به توضیحات کلی درباره بوشن می پردازیم. بوشن به طور خلاصه وظیفه اتصال دو لوله به هم را در مسیر های لوله کشی به عهده دارد. به طور کلی اتصال لوله ها در مسیر می تواند با عملیات جوشکاری یا با رزوه انجام شود. استفاده از جوشکاری برای اتصال باعث می گردد که در صورت ایجاد خرابی در خط لوله، امکان تعویض لوله آسیب دیده بسیار مشکل گردد. به همین دلیل از قطعه ای به نام بوشن استفاده می شود.

یکی از مزایای استفاده از این قطعه امکان تعویض و رفع مشکل به صورت سریع و آسان است. بوشن قطعه ای استوانه ای شکل است که در دو طرف از قسمت داخل رزوه شده است. این رزوه کاری با توجه به روزه روی لوله های خط انجام می پذیرد به این معنی که باید گام دنده ها با گام دنده ها در روی لوله ها یکسان باشد.

آشنایی با انواع بوشن ها

از انواع بوشن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بوشن روپیچ پرسی
  • بوشن توپیچ پرسی
  • بوشن تبدیل
  • بوشن یکسر فلزی
  • بوشن پرسی
  • مهره ماسوره بوشن فلزی

 

آشنایی با بوشن جوشی و کاربردها و انواع آن

بوشن جوشی در صنایع مختلفی کاربرد دارد. از جمله این صنایع می توان بخار، آب، گاز و … را می توان نام برد. اما بوشن جوشی به شکل اتصال جوشی ، در دو شکل متفاوت مانند نوع استیل و نوع فولادی مورد استفاده قرار می گیرد.

بوشن های جوشی برای متصل کردن دو اتصال معمولا کاربرد داشته که این اتصالات می تواند دو لوله یا .. باشد. این نوع از محصولات در دو نوع کوتاه و بلند تولید و در بازار عرضه می شوند.

این نوع از اتصالات انشعاب دهنده، تقسیم کننده، تغییردهنده، متصل کننده، رابط مسیر لوله بوده و به عنوان انسداد کننده یا کاهش دهنده اندازه برای عبور دادن موادی چون گاز و مایع کاربرد دارد.

بوشن های جوشی از سوی دیگر در دو نوع مانیسمان و درز دار در بازار عرضه می شوند. این نوع از بوشن ها بر اساس فاکتورهای مختلف زیر انتخاب و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند:

  • نوع سیال
  • ضخامت لوله خطوط
  • فشار کارکرد خطوط

انواع بوشن های جوشی عبارتند از:

بوشن جوشی درزدار

از این قطعه زمانی که با کمی جا و فضا مواجه می شویم و یا نیاز به افزودن به طول خط وجود دارد، کمک می گیریم. این نوع از قطعات علاوه بر این که از لحاظ ظاهری به شکل استوانه ای بوده و از داخل تو خالی است تا مایعات از داخل آن عبور نماید، به وسیله برشی که بر روی یک تکه از لوله های جوشی درزدار ایجاد می شود.

بوشن ساده

برای متصل نمودن دو عدد لوله ای که دارای قطرهای یکسان و در راستای یکدیگر کاربرد دارد. این قطعه به شکل استوانه ، جنس آن از چدن و توخالی بوده و این که از داخل دنده دار است باعث می شود تا بتوان لوله ها را به کمک آن هم وصل نمود.

بوشن روپیچ توپیچ

این نوع از بوشن ها شبیه به بوشن فوق می باشند با این تفاوت که در نوع روپیچ توپیچ از داخل و خارج به ترتیب دنده دار می باشد. این بوشن برای متصل کردن قطعاتی کاربرد دارد که یکی از داخل و دیگری از رو دارای دنده است.

بوشن تبدیل

دو سر این نوع از قطعات دارای قطر متفاوت می باشد. کاربرد این نوع بوشن در متصل نمودن دو عدد لوله است که قطرهای مختلفی دارند و در راستای هم هستند. جنس این قطعه از چدن می باشد.

بوشن تبدیل گالوانیزه

از جنس گالوانیزه بوده و به عنوان یک رابط تبدیلی کاربرد دارد. این نوع از رابط ها با ابعاد مختلف تولید شده و در خط لوله گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد.

بوشن دنده ای یا پیچی

از آنجایی که به دلیل پوسیدگی و در نهایت از بین رفتن لوله ها نمی توان برای لوله کشی های آب از مواد غیر گالوانیزه استفاده نمود، نوع دنده ای آن برای لوله کشی کاربرد دارد. هر کدام از این قطعات بر اساس سایز و اندازه ای که در کار مورد نیاز است و نوع کاربردی که مد نظر است و جنس آن باید تهیه و خریداری شود.

از آن جایی که آب بندی لوله های گالوانیزه خیلی خوب انجام می شود برای مصارف ساختمانی کاربرد دارند. بنابراین برای اتصالات باید از نوع دنده ای آن استفاده نمود.

بوشن ها که در لوله و اتصالات بسیار پر کاربرد بوده و انواع متفاوتی دارد، بیشتر برای ارتباط دادن دو لوله مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای اتصال دو وصاله ای که سر آن از بیرون دنده دار است نیز می می توان از آن استفاده کرد.

قیمت بوشن گالوانیزه

قیمت این محصول با توجه به اندازه و نوع مصرف آن و بر این اساس که توسط چه برندی تولید و عرضه شده است متفاوت خواهد بود.

این نوع از بوشن ها به دلیل جنس خاصی که دارند دارای کاربردهای ویژه ای نیز هستند. کاربرد آن ها در صنایع انتقال گاز، هوا و بخار و نیز در آب و فاضلاب می باشد. با استفاده از این تجهیزات اتصالات به صورت ساده تری امکان پذیر می شود. اتصالات در لوله های گالوانیزه با کمک این تجهیزات به راحتی قابل باز و بسته شدن هستند.

شکل این نوع از تجهیزات دنده ای است و انواع بوشن گالوانیزه بر اساس رنگ به دو نوع بوشن گالوانیزه سیاه و بوشن گالوانیزه سفید تقسیم بندی می شود. دو نوع دیگر این محصول نیز بوشن گالوانیزه گرم و بوشن گالوانیزه سرد می باشد.

برای خرید بوشن جوشی و انواع آن با گروه صنعتی آلفا پایپ تماس حاصل نمایید.