اتصالات جوشی

اتصالات جوشی

آلفا پایپ معروف ترین و معتبرترین تولید کننده اتصالات جوشی استاندارد با قیمت رقابتی در سراسر ایران شناخته شده است. اتصالات جوشی آلفا شامل زیر گروه های زانو جوشی، سه راهی جوشی، سردنده جوشی، کپ جوشی ، تبدیل جوشی و دیگر انواع اتصالات لوله می باشد. اما اتصالات جوشی چیست ؟ به چه اتصالاتی اتصالات جوشی میگوییم؟

اتصالات لوله با توجه به نوع سیال داخل آن مانند آب، گاز، نفت و … و نوع اتصال به لوله، انواع مختلفی دارد. یکی از انواع اتصالات لوله، اتصالات جوشی می باشد. به طور خلاصه، اتصالات جوشی، اتصالاتی هستند که به لوله یا دیگر اتصالات  مجاور خود، جوشکاری می شوند. اتصالات جوشی دارای انواع مختلف و نوع جوش مختلف می باشند. برای آشنایی بیشتر، بقیه مطالب این مقاله را مطالعه نمایید.

در مقاله ” اتصالات جوشی چیست + انواع اتصالات جوشی ” با مفاهیم زیر آشنا می شویم:

 1. اتصالات لوله چیست؟
 2. انواع اتصالات لوله
 3. اتصالات رزوه ای یا اتصالات دنده ای چیست؟
 4. اتصالات قفل شونده یا چفت و فیت شونده چیست؟
 5. انواع اتصالات جوشی
 6. انواع اتصالات جوشی گاز
 7. توصیه مهم در رابطه با انتخاب انواع اتصالات جوشی استاندارد
 8. مهم ترین تولید کنندگان اتصالات جوشی در ایران
  اتصالات جوشی

  اتصالات جوشی

اتصالات لوله چیست؟

اتصالات لوله در مقوله انتقال سیالات مانند آب، گاز، میعانات نفتی، روغن و دیگر گونه سیالات، بدین صورت قابل تعریف هستند:

لوله های خطوط انتقال سیالات در هر مسیر، نیاز به گرفتن انشعابات و تغییر جهت، برای عبور از گوشه و کنار یا عبور از جدار ها دارد؛ این تغییر فرم ها و جهت ها، با انواع مختلفی از اتصالات لوله در شبکه ها صورت می گیرد.

انواع اتصالات لوله:

وابسته به نوع الحاق اتصالات و لوله یا قطعات اتصالات به همدیگر، ۳ نوع کلی در اتصالات لوله وجود دارد که به نوع متریال و نوع سیال و کالا بستگی دارد.

 1. اتصالات دنده ای یا اتصالات رزوه ای
 2. اتصالات قفل شونده یا اتصالات چفت و فیت شونده
 3. اتصالات جوشی

اتصالات رزوه ای یا اتصالات دنده ای چیست؟

یکی از قدیمی ترین انواع اتصالات لوله در تاریخ انتشار و انتقال مایعات و گازها در سطح جهان، اتصالات رزوه ای یا اتصالات دنده ای می باشد.

فارغ از متریال و نوع پایپ یا لوله یا اتصالات و فارغ از جنس مواد تشکیل دهنده، نوع اتصال دنده‌ای رزوه ای به اتصالی گفته می‌شود که یک سر اتصال، رزوه نر و یک سر اتصال، رزوه ماده دارد. این دو رزوه توسط عایق هایی مانند تفلون، سرب مذاب، رزین ها و دیگر مواد خاص آب بندی به هم متصل می گردند.

نوع انتخاب پرکننده بین دنده ها، بسته به نوع سیال و نوع لوله متفاوت می باشد. البته انواع خاصی از اتصالات دنده ای در خطوط خاصی از سیالات وجود دارد که به npt معروف بوده و بدون پرکننده هایی مانند تفلون یا چسب روی هم آب بندی می گردند.

این گونه دنده ها در اتصالات دنده ای طوری طراحی گردیده است که دنده نر و ماده کاملاً فضاهای پر و خالی همدیگر را پوشش داده و با فشار فلز به فلز، اتصال را آب بندی می نمایند.

اتصالات قفل شونده یا چفت و فیت شونده چیست؟

گروه بعدی اتصالات فیت شونده یا اتصالات قفل شونده می باشد. در پاره‌ای از طراحی‌ها، که اغلب در اتصالات پلی اتیلن و مشابه آن اتفاق می‌افتد، اتصالات فیت شونده هستند. اتصالات فیت شونده گاهی با وجود یک اورینگ یا واشر بین دو قطعه و گاهی با وجود یک رینگ پلاستیک بین دو قطعه آب بندی می گردند.

مثال بارز اتصالات قفل شونده، اتصالات دنده ای پلی اتیلن و اتصالات پوش فیت که در فاضلاب استفاده می گردد، می باشد.

اتصالات جوشی:

گروه بعدی اتصالات لوله، اتصالات جوشی می باشد.