<yoastmark class=

زانو جوشی

زانو جوشی فولادی با نام لاتین ELBOW یکی از موارد اتصال دهنده پر کاربرد در صنایع و تاسیسات است. ساختار این نوع از اتصال دهنده پیچیدگی خاصی نداشته و صرفا برای تغییر جهت در مسیر لوله استفاده می گردد. این محصول بر اساس نوع زاویه در ساختار به سه دسته اصلی طبقه بندی می شود:

  • زانو ۴۵ درجه
  • زانو ۹۰ درجه
  • زانو ۱۸۰ درجه

در موارد مصرف بر اساس آن که بخواهیم خطوط لوله را در چه زوایه ای نسبت به هم قرار دهیم از هر کدام از این زانوها استفاده خواهیم کرد. درصورتی که نیاز به تغییر جهت در یک مسیر داشته باشیم می توانیم از زانوی ۴۵ درجه استفاده نماییم و اگر در مواردی تغییر جهت همراه با تغییر شعاع مورد نیاز باشد، زانوی ۹۰ درجه بهترین گزینه انتخابی خواهد بود.

درحالتی که بخواهیم مسیر رفت با مسیر برگشت به طور موازی با هم قرار بگیرند در این صورت از زانویی جوشی ۱۸۰ درجه U شکل استفاده می نماییم. در این حالت مسیر لوله ۱۸۰ درجه تغییر پیدا کرده و در حقیت مسیر رفت بازگردانده می شود.

ماده اولیه در تولید این محصول، کربن استیل و استنلس استیل است. فولاد کربنی در حقیقت از فولادهای ضد زنگ است که به میزان ۵/۱۰ درصد کروم به ساختار آن برای جلوگیری از خوردگی افزوده شده است. استنلس استیل ها در حقیقت نوعی فولاد ضد زنگ هستند که میزا ن کروم آن ۱۲/۰ درصد بوده و به دلیل داشتن سطح کروم بالاتر مقاومت بسیار بالاتری نسبت به خوردگی به خواهد داشت. از دسته بندی های دیگر در انواع اتصالات جوشی گاز ، تقسیم بندی زانو به دو دسته زانو با شعاع کم و زیاد است. قیمت زانو جوشی فولادی را از آلفا پایپ دریافت نمایید.

تولید و کاربرد زانو جوشی درزدار و مانیسمان

انواع زانو جوشی فولادی با زوایای جهت گیری متفاوت می توانند به دو صورت درزدار و مانیسمان تولید گردند. در انواع زانو جوشی درزدار دو لبه ورقه فولادی ضد زنگ توسط الکترود یا آمپر با جریان قوی ذوب شده و لبه ها به یکدیگر جوش می خورند. در حالت زانو جوشی مانیسمان، با وارد کردن سوراخ از وسط استوانه فولاد ضد زنگ، آلیاژ اولیه بدون درز برای تولید این نوع از زانویی تهیه می گردد.

فرآیند تولید زانویی جوشی به روش نورد گرم

در تولید این محصول به روش نورد گرم، از دستگاهی به نام مندرل استفاده می گردد. این روش نسبت به روش نورد سرد پرهزینه تر بوده و دارای سرعت پایین تری در فرآیند تولید است، اما در عوض کیفیت محصول تولیدی نسبت به روش نورد سرد بالاتر است. در این روش ابتدا لوله ها در اندازه های مناسب برش می خورند و بعد از آن وارد قالب می شوند. برای عبور لوله ها از داخل قالب از دستگاه مندرل استفاده می شود. قالب های عصایی شکل درون کوره قرا گرفته اند و لوله های وارد شده را فرم مناسب می دهند.

 

فرآیند تولید زانو جوشی فولادی به روش نورد سرد

در روش نورد سرد یا فورجینگ از سنبه و ماتریس برای تولید زانو جوشی استفاده می شود. در این روش لوله های برش خورده برای فرم دهی توسط سنبه و پرس هیدرولیک وارد قالب های مخصوص می شوند. این روش مشکلات فروانی را با خود به همراه دارد که از آن جمله می توان به ایجاد سطح ناهمگن در زانو و کاهش سایز لوله در موقع قالب گیری نسبت به سایز استاندارد اشاره نمود. از معایب دیگر روش سرد احتمال ترک خوردگی در زانو بعد از مصرف آن می باشد که به دلیل عدم کیفیت مناسب در روش تولید آن ایجاد می گردد.

کاربرد زانویی جوشی

انواغ کاربردهای زانو جوشی را بدانیم :

  • در خطوط جریان گاز، مایعات فرایندهای صنعتی، دارویی، ساختمانی و بسیاری کاربردهای تخصصی دیگر، به کار می رود.
  • در سازه‌هایی از مصالح سنگین، برای کاربردهایی نظیر مقاومت در برابر دمای بسیار پایین یا بالا و غیره هستند.
  • برای استفاده در سیستم‌های کنترل و فرایند، ابزارها و تجهیزات به کار رفته در کارخانه‌های شیمیایی، نفتی، انرژی سیال، الکترونیکی و پالپ و کاغذ، به طور خاصی طراحی شده اند.

انواع زانو از جهت شعاع زانویی:

منظور از شعاع زانویی، میانگین شعاع خمیدگی زانویی است. زانو ها بر اساس شعاع زانویی در دو دسته طبقه بندی میشوند.

۱) زانویی شعاع بلند:

در زانویی با شعاع بلند شعاع مرکزی، ۱.۵ برابر اندازه اسمی لوله یا به بیانی دیگر، ۱.۵ برابر قطر لوله است. به طور معمول، در لوله‌کشی‌ها از زانویی‌هایی با شعاع بلند استفاده می‌شود چرا که افت فشار در آن‌ها در مقایسه با زانویی‌های با شعاع کوتاه، کمتر است. زانویی‌های بلند شعاع، نسبت به زانویی‌های با شعاع کوتاه، مقاومت اصطکاکی کمتری نسبت به مایع دارند.

۲) زانویی شعاع کوتاه:

در زانویی‌های با شعاع کوتاه شعاع مرکزی، مساوی اندازه اسمی لوله یا به بیان دیگر، یک برابر طول لوله است. زانویی کوتاه شعاع، تحت شرایط فضایی محدود به کار می رود. ضمناً، به دلیل تغییر ناگهانی جریان، افت فشار آن بالا است. زانویی کوتاه شعاع، نسبت به زانویی بلند شعاع، ارزان تر بوده و چرخش تیزتری به لوله می‌دهد.

 

برای خرید زانو جوشی می توانید با کارشناسان ما در آلفا پایپ در تماس باشید.