اتصالات جوشی
از جمله اتصالاتی است که قابلیت جوش به انواع لوله‌ها را دارد. خاصیت مهم این اتصالات، تغییر مسیر جریان سیال به شاخه‌های دیگر است. اتصالات صنعتی همچنین سبب کاهش اندازه لوله‌ها می‌گردند و با اتصال به دیگر تجهیزات، تسهیل‌کننده فرآیند لوله ‌کشی می‌شوند.

انواع اتصالات جوشی در شکل و شمایل مختلفی چون زانویی، کروی، کلاهکی هستند که قابلیت تنظیم میزان جریان و کاهش و افزایش آن را دارند. اتصالات جوشی از شایع‌ترین و رایج‌ترین اتصالات هستند که در اندازه‌های مختلف برای لوله‌ها موجودند.

اتصالات جوشی با استفاده از لوله‌های یک پارچه یا بدون درز ساخته می‌شوند. برای ساختن اتصالات جوشی از مواد اولیه و مصنوعی با کیفیت استفاده می‌شود که در فرآیندهای مختلف تبدیل به اتصالات زانویی، کلاهکی و کروی می‌گردند. شکل گیری و ساخت اتصالات جوشی طی یک فرآیند فشرده و قوی اتفاق میافتد که سبب شکل گیری و فرم مخصوص اتصالات می‌شود. ماده اولیه این اتصالات صنعتی لوله یا شلنگی است که به صورت طولی برش داده می‌شود و در قالب مشخصی شکل و فرم می‌یابد و در آخر تحت عملیات حرارتی، انسجام یافته و شکل آن ثابت می‌ماند. اتصالات جوشی از زانوهای با شعاع بلند ساخته شده‌اند که به عنوان تنظیم‌گرهای درونی و بیرونی لوله‌ها فعالیت می‌کنند. اتصالات جوشی کروی شکل، بیشترین کاربرد را برای تنطیم جریانات دارند. اتصالات جوشی یکی از مهمترین بخش‌های صنعت لوله کشی به حساب می‌آیند.

اتصالات جوشی از جنس استیل اتصالات صنعتی رایج‌‌تری هستند که دلیل آن، کم هزینه بودن این نوع از اتصالات است. اتصالات Sch 10 نیز در اتصالات جوشی استیل رایج هستند. اتصالات جوشی به دو صورت اتصالات جوشی فولادی و اتصالات جوشی استیل تولید و در صنایع آب و فاضلاب، گاز، بخار، هوا و صنایع مختلف مورد استفاده قرا می‌گیرند.
هر کدام از این اتصالات جوشی نیز به دو نوع درزدار و مانیسمان تقسیم‌شده که بر اساس فشار، کارکرد خطوط، نوع سیال و ضخامت لوله انتخاب می‌گردد.

انواع اتصالات جوشی:

اتصالات جوشی

بوشن جوشی

زانو جوشی

از جمله مهمترین کارکردهای این اتصالات صنعتی در سیستم لوله‌کشی، تغییر جهت جریان و خنثی کردن فشار وارد شده است. اتصالات جوشی به صورت مکانیکی به تجهیزات کمکی متصل می‌شوند تا عملیات را کنترل و تنطیم کنند. اتصالات جوشی که به عنوان اتصالات لوله جوشی نیز نام برده می‌شوند، می‌توانند از جنس استیل کربنی و استیل ضد زنگ باشند که مزایای بسیاری در مقایسه با اتصالات رشته‌ای یا سوکتی دارند.

از اتصالات استیل کربنی ضد زنگ برای اتصال به لوله‌ها و تجهیزات سیستم لوله‌کشی و مونتاژ شیرآلات صنعتی استفاده می‌شود. اتصالات جوشی این اجازه را می‌دهند که اتصالات با تجهیرات و لوله‌های دیگر به صورت خودکار متصل شوند. این اتصالات صنعتی به عنوان تجهیزات کمکی در دسترس و قابل حمل هستند. رایج ترین کارکرد اتصالات جوشی، متصل شدن آن‌ها به تجهیزات کمکی و کاهش جریان‌های درونی و بیرونی لوله‌هاست.

نظری نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *